Septembris ar Nēmi Jervi un Gustavu Māleru

Septembris ar Nēmi Jervi un Gustavu Māleru

2023. gada septembrī Valsts Akadēmiskajam korim “Latvija” bija reta iespēja viena mēneša ietvaros sadarboties ar Igaunijas diriģēšanas leģendu – Jervi mūziķu dinastijas gados cienījamāko pārstāvi un Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra goda māksliniecisko vadītāju un diriģentu uz mūžu – Nēmi Jervi (Neeme Järvi). Lai arī būdams cienījamos gados, maestro arvien turpina diriģēt koncertus un skolot jaunos diriģentus, nevairoties arī no tik sarežģītām partitūrām, kādas ir Gustava Mālera simfonijas.

1910. gadā, kad G. Mālera Astotā simfonija piedzīvoja pirmatskaņojumu, tās piedzimšanā paša komponista vadībā piedalījās ap 1030. mūziķu, tamdēļ simfonija pazīstama ar apakšvirsrakstu “simfonija tūkstoš mūziķiem” (Sinfonie der Tausend). Arī Nēmes Jervi dzīvē šai simfonijai, kas visuzskatāmāk iemieso Gustava Mālera filozofiskās un estētiskās idejas, bijusi milzīga nozīme. Tās atskaņojumam N. Jervi gatavojies vairākus gadus, līdz ilgi loloto ideju izdevies realizēt tieši Tallinā, igauņu spēkiem: Igaunijas valsts vīru korim, Igaunijas operas zēnu korim, Tartu zēnu korim un jauktajam korim Voces Tallinn, piepulcējot Valsts Akadēmisko kori “Latvija” un starptautisku solistu sastāvu. Jāteic, ka simfonijas atskaņojums koncertzālē “Estonia” tika fiksēts gan video, gan audio ierakstā un materiāli no ierakstiem tiks izmantoti īpašā dokumentālā filmā, ko igauņi veido par savu diriģēšanas leģendu.

Pāris nedēļu vēlāk koncertzālē “Estonia” un Pērnavas koncertzālē, atklājot zāles jauno koncertsezonu, atskaņojumu piedzīvoja Gustava Mālera Otrā simfonija “Augšāmcelšanās”, ko pie diriģenta pults vadīja Nēme Jervi. G. Mālera ekstātiskā vīzija par cilvēka dzīves nebeidzamību ir viens no emocionāli spēcīgākajiem opusiem, kas radīts 20. gadsimta ieskaņā. Simfonijas fināla atrisinājumu G. Mālers radis sava drauga Frīdriha Gotlība Klopštoka dzejas rindās, ko, būdams ebreju izcelsmes, papildinājis ar paša integrētām teksta rindām par kristietību kā savas dzīves nozīmīgāko reliģiju. Teksta vārsmas simfonijas finālā izdziedāja igauņu solistes Mirjama Mesaka un Turi Dede, kā arī Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”.

 

Koncertu ieraksti:

Gustava Mālera 8. simfonija (2023. gada 9. septembris, koncertzāle “Estonia”) AUDIO

Gustava Mālera 2. simfonija (2023. gada 22. septembris, koncertzāle “Estonia”) AUDIO | VIDEO