Septembrī izdots albums CREDO

Septembrī izdots albums CREDO

Septembra sākumā britu mūzikas ierakstu izdevniecība Hyperion klajā laidusi albumu CREDO ar piecu komponistu – Riharda Štrausa, Svena Dāvida Sandstrēma, Olivjē Mesiāna, Ambroža Čopi un Mateja Kastelica – garīgajiem opusiem, kurus ieskaņojis Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un diriģents Māris Sirmais.

Ieraksta programmas  vadmotīvs ir mīlestība – starp cilvēkiem, ticībā uz Dievu un katra personīgajās sajūtās.

Albumā iekļauti vācu romantisma komponista Riharda Štrausa polifonie opusi Deutsche Motete  (“Vācu motete”) jauktajam korim un solistiem – Viktoriju Majori (soprāns), Sniedzi Kaņepi (mecosoprāns), Mārtiņu Zvīguli (tenors), Kalvi Kalniņu (baritons) un Der Abend (“Vakars”).

Nozīmīga vieta ierakstā ir Svena Dāvida Sandstrēma niansētajām Four Songs of Love (“Četras mīlestības dziesmas”) ar Bībeles tekstiem, kas iezīmē ilggadēju kora un komponista draudzību.

Olivjē Mesiāna piektā daļa Louange à l’éternité de Jésus “Slavinājums Jēzus mūžībai” no viņa 1940. gadā radītā kvarteta “Laika galam” ir viens no skaistākajiem instrumentālās mūzikas aranžējumiem korim a cappella, ko veicis vācu muzikologs un diriģents Klitus Gotvalds, izmantojot Mesiāna oriģināltekstu, kas šim darbam piešķir vēl augstāku māksliniecisko vērtību.

Ierakstā iekļauti arī divi mūsdienu slovēņu komponistu skaņdarbi – vien no tiem – komponista un diriģenta Ambroža Čopi He wishes for the cloths of heaven  (“Viņš vēlas debesu drānas”) ar īru dzejnieka Viljama Batlera Jītsa dzeju.

Savukārt albumu noslēdz slovēņu komponista Mateja Kastelica Credo (“Es ticu”), par kuru Māris Sirmais stāsta: “Pirms pieciem gadiem biju žūrijas priekšsēdētājs diriģentu konkursā Slovēnijā. Mani ir ļoti grūti pārsteigt ar jaunu mūziku tā, ka tās skaistuma dēļ esmu gatavs nomirt, un šādu brīnumu toreiz dāvināja Slovēnijas Mūzikas akadēmijas koris, kurš izpildīja Mateja Kastelica darbu Credo“.

 

Ieraksti veikti 2021. gada jūnijā un septembrī Rīgas Sv. Jāņa baznīcā un albuma skaņu režisors ir Gustavs Ērenpreiss.

Albums klausāms Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” Spotify un to iegādāties iespējams izdevniecības Hyperion internetveikalā gan digitālā, gan taustāmā formātā.