Mālera 8. simfonija Bavārijas Valsts orķestra 500-gadē ar Kirilu Petrenko

Mālera 8. simfonija Bavārijas Valsts orķestra 500-gadē ar Kirilu Petrenko

Oktobra sākumā Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA viesojas Bavārijas galvaspilsētā Minhenē, kur šogad ar plašu koncertprogrammu klāstu tiek svinēts Bavārijas Valsts Orķestra 500. pastāvēšanas gads.

 

Koncertsērijas “Akademiekoncerte” 1. koncertsēriju iestudē viens no pasaulē vadošajiem orķestru diriģentiem Kirill Petrenko. Koncertos 8., 9. un 11. oktobrī tiks atskaņota monumentālā Gustava Mālera 8. simfonija.

Simfonijas atskaņojumā Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA piedalās līdzās Bavārijas Valsts orķestrim, Bavārijas Valsts operas korim, Bādtelcas zēnu korim un solistiem – Rachel Willis Willis-Sørensen, Johanni van Oostrum un Jasmin Delfs (soprāni), Jennifer Johnston un Okka von der Damerau (alti), kā arī Benjamin Bruns (tenors), Cristoph Pohl (baritons) un Georg Zeppenfeld (bass).

Akadēmisko koncertu sērija kā tradīcija pastāv jau vairāk 150 gadus. Savu nosaukumu “akademien”  tie ieguva pašos pirmsākumos 18./19. gadsimtā un nereti tie bija privāti organizēti.  Šajā jubilejas gadā tā ir daļa no 500-gades muzikālajām svinībām. Koncertus iestudē gan pašreizējais Bavārijas Valsts orķestra galvenais mākslinieciskais vadītājs Vladimir Jurowski, gan agrākie galvenie diriģenti – Kirill Petrenko, Kent Nagano un Zubin Mehta.

Sībirijā dzimušais diriģents Kirils Petrenko savā dzīvē bijis cieši saistīts ar trim Eiropas lielajām pilsētām. 1999. par tādu kļuva Meiningene Tīringenes federālajās zemēs, kur viņš nonāca gandrīz tūliņ pēc studijām Vīnes Mūzikas universitātē un diriģenta asistenta darba Vīnes Tautas operā. Divus gadus vēlāk Meiningene piedzīvoja pilnu Riharda Vāgnera operu cikla “Nībelunga gredzens” spožu iestudējumu, ko Petrenko trīs sezonas (2013-2015) diriģējis arī Vāgnera mekā Baireitā. Pēc Meiningenes orķestra vieskoncertiem Minhenē Kirils Petrenko drīz vien kļuva par Eiropā, iespējams, labākā muzikālā teātra – Bavārijas Valsts operas Minhenē galveno diriģentu (2013), līgumu pagarinot līdz 2021. gadam. Šobrīd K. Petrenko ir šī teātra viesdiriģents. Bet par trešo nozīmīgo pilsētu maestro dzīvē nu kļuvusi Berlīne, kur jau kopš 2002. gada viņš bijis Berlīnes Komiskās operas mākslinieciskais vadītājs, no 2006.  – Berlīnes filharmoniķu viesdiriģents, bet kopš 2019. gada ir Eiropas izcilākā orķestra mākslinieciskais vadītājs. Caur šīm trim pilsētām Kirils Petrenko, nebūdams vācietis, it kā turpina J. Brāmsa, R. Vāgnera un G. Mālera laikabiedra – ievērojamā diriģenta un mūzikas kritiķa Hansa fon Bīlova ielikto vācisko orķestra spēles tradīciju, izzinot arī savu priekšgājēju – diriģentu Vilhelma Furtvenglera un Herberta fon Karajana devumu.

 

Vai jums ir kāds dzīves moto? – diriģentam dedzīgi vaicājusi kāda sieviete. Atbilde nav pārsteigums: “Ja var runāt par moto, tad tas būtu: mēģinājums,” saka Petrenko. “Katram mēģinājumam, katrai izrādei cenšos veltīt laiku, lai pēc iespējas labāk sagatavotos un ar plaša mēģinājumu procesa palīdzību parādītu šo darbu uz skatuves.”

 

Vairāk par koncertiem un Bavārijas Valsts orķestra 500. jubilejas gadu: https://www.staatsoper.de/staatsorchester

Foto: Wilfried-Hosl