Imanta Ramiņa 80 gadu jubilejas koncerts Ventspilī

Imanta Ramiņa 80 gadu jubilejas koncerts Ventspilī

Kanādas latviešu komponistam Imantam Ramiņam septembrī apritēja 80 gadi, bet viņa jubileju turpina atzīmēt. Ventspilī, kur komponists dzimis, 10. novembrī plkst. 19.00 koncertzālē “Latvija” skanēs Ramiņa kormūzikas spožākie dārgumi, ko atskaņos Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, kā arī Koncerts vijolei un orķestrim ar Liepājas Simfonisko orķestri, soprānu Viktoriju Majori un vijolnieci, Vācijā dzīvojošo latvieti Lauru Zariņu.

Māris Sirmais, kurš ir šī koncerta mākslinieciskais vadītājs un diriģents, pēc autora īpašā lūguma koncertā iekļāvis a cappella skaņdarbus “Stabat Mater” un “Alleluia, Amen”. Koncertā skanēs arī kora skaņdarbs “Jūrai”, ko autors veltījis Valsts Akadēmiskajam korim “Latvija” un “Jau sauļeite”, kas ir Imanta Ramiņa veltījums Mārim Sirmajam. Īpašs notikums būs Imanta Ramiņa Koncerts vijolei un orķestrim pirmatskaņojums Latvijā, ko izpildīs vijolniece Laura Zariņa, soprāns Viktorija Majore un Liepājas Simfoniskais orķestris.

 

Imants Kārlis Ramiņš dzimis 1943. gada 18. septembrī Ventspilī, 11 mēnešu vecumā ar ģimeni devies bēgļu gaitās uz Vāciju un vēlāk uz Kanādu, ar ko arī visvairāk saistīts komponista mūžs. Toronto Karaliskajā konservatorijā iegūts diploms vijoļspēlē, bet Zalcburgas “Mozarteum” studējis vijoļspēli Cēzara Brēzgena klasē, kompozīciju un diriģēšanu, kā arī spēlējis orķestri “Camerata Academica”.

Pēc mūzikas studijām Zalcburgā atgriezies Kanādā un devies uz Britu Kolumbijas Prinsdžordžas pilsētu, kur Jaunkaledonijas koledžā nodibinājis mūzikas departamentu un darbojies tajā līdz 1972. gadam. Nodibinājis Jaunkaledonijas kamerorķestri (1971), ko 1981. gadā pārdēvē par Prinča Džordža orķestri, Okenegenas jauniešu simfonisko orķestri (1989), bērnu kori Nova (1983), kamerkori “Aura” (1979). Bijis aktīvs diskusiju, simpoziju referents kora mūzikai veltītajās konferencēs (piem., Pasaules kora mūzikas festivālā Vankūverā). Kopš 1977. gada ir Vernonas Mūzikas skolas pedagogs. Bijis Okenegenas simfoniskā kora vadītājs un Okenegenas simfoniskā orķestra mūziķis (1978–1982).

1989. gadā Imants Ramiņš pēc Vankūveras kamerkora diriģenta lūguma sacerēja jaunu “Pūt, vējiņi!” apdari. Šī apdare ir neatņemama sastāvdaļa latviešu amatieru un profesionālo koru repertuārā.

Skaņu meistara Ramiņa darbi izskanējuši koncertzālēs, kas komentārus neprasa. Sarakstā ir Kārnegija zāle Ņujorkā, Kenterberijas katedrāle un Vestminsteras abatija Anglijā, Parīzes Dievmātes katedrāle, Santa Maria del Fiore Florencē un vēl, un vēl – visos kontinentos. Latvijas Radio arhīvā atrodams 91 Imanta Ramiņa mūzikas ieraksts, no kuriem lielākā daļa ir kormūzika. Ramiņa darbus Latvijā ne tikai atskaņoja, bet arī ierakstīja Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara”, kori Ave Sol, “Kamēr…”, “Muklājs”, “Spīgo” un citi. Imants Ramiņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (2007. gadā) un ar vienu no augstākajiem Kanādas apbalvojumiem – Kanādas ordeni (Order of Canada), kuru saņēma 2019. gadā par ieguldījumu un sasniegumiem kā Kanādas mūziķim, komponistam un diriģentam.

Priekš manis mūzika nekad nevar būt atsvešināta no ikdienišķas dzīves. Tamdēļ esmu vienmēr bijis nodarbināts visās mūzikas nozarēs: kā komponists, diriģents, pedagogs, vijolnieks, laiku pa laikam pat kā dziedātājs. Vienīgā lieta, ko nevēlos un nespēju darīt, ir izskaidrot manu mūziku. Kurš īstenībā var pateikt, kā putns laižas, kāpēc daba tik krāšņa, no kurienes nāk mīlestība? – Imants Ramiņš

Publika un prese ir vienisprātis – latviešu vijolniecei Laurai Zariņai raksturīga „augstākās klases muzikalitāte“ un „mirdzošs tonis“ – „slaids, bet ar savu raksturu, kas vajadzīgajā brīdī pārsteidz ar savu augsto intensitāti“.

Jau muzikālās izglītības laikā Latvijā (Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskola) un Vācijā (“Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin” pie profesora Ulfa Vallin) Laura Zariņa piedalījās dažādos starptautiskajos koncertprojektos – meistarklasēs Eiropā un ASV. Laura Zariņa ir saņēmusi vairākas godalgas nacionālos un starptautiskos konkursos, piemēram “Villa Musica” atzinības balvu un īpašo godalgu par viņas Šūberta sonātes interpretāciju starptautiskajā konkursā “Premio Rodolfo Lipizer” Itālijā. Laura Zariņa koncertējusi kā soliste ar “Orchestra of Canadian Opera Company”, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālās operas orķestri, Liepājas Simfonisko orķestri, Igaunijas simfonisko orķestri, “Mainzer Kammerorchester” un “Norddeutschen Philharmonie Rostock”.

 

Imanta Ramiņa 80 gadu jubilejas koncerts

2023. gada 10. novembrī plkst. 19.00

Ventspils koncertzālē “Latvija”

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”

Liepājas Simfoniskais orķestris

Diriģents Māris Sirmais

Laura Zariņa (vijole)

Viktorija Majore (soprāns)

Oksana Nikitjuka (mecosoprāns)

 

Koncertu organizē SIA “Kurzemes filharmonija”

 

Biļetes uz koncertu – pirkt šeit.