LAIKA UPE – Selgas Mences jubilejas koncerts

LAIKA UPE – Selgas Mences jubilejas koncerts

Latvijas Universitātes Lielajā aulā 7. decembrī ar koncertu LAIKA UPE tiks atzīmēta komponistes Selgas Mences 70. gadu jubileja no kormūzikas šķautnes. Pašas jubilāres, viņas skolotāja Paula Dambja un vairāku viņas skolēnu kormūzikas darbus atskaņos Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA un diriģents, šī koncerta mākslinieciskais vadītājs, Māris Sirmais.

Liepājniece, komponiste, profesore un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kompozīcijas katedras docētāja, kopš 2004. gada – Kompozīcijas katedras vadītāja, Selga Mence ir viena no spilgtākajām savas paaudzes latviešu mūzikas autorēm. Viņa rakstījusi gan simfoniskos darbus un kamermūziku, gan arī klavierdarbus, taču bez Selgas Mences muzikālā devuma nav iedomājama latviešu mūsdienu kormūzika. Kordarbu klāstā ir gan cikli un izvērsti vokāli instrumentāli opusi, gan arī miniatūras un latviešu tautasdziesmu apdares. Selga Mence turpina sava skolotāja Paula Dambja aizsākto neofolklorisma ceļu latviešu kormūzikā.

Veidojot koncertporgrammu, diriģents Māris Sirmais izceļ arī komponistes devumu no pēctecības aspekta – līdzās jubilāres skaņdarbiem tiks atskaņoti komponistes skolotāja Paula Dambja un skoloto – Ērika Ešenvalda, Jēkaba Jančevska, Platona Buravicka, Evijas Skuķes, Marinas Vidmontes un Henrija Poikāna opusi korim. Koncertā skanēs arī viens no Selgas Mences atpazīstamākajiem darbiem Kur Tu biji, bāleliņi, kas sākotnēji tapis sieviešu korim, bet pēc Māra Sirmā lūguma aranžēts jauktajam korim un ērģelēm, un 2019. gada pavasarī VAK LATVIJA un ērģelniece Iveta Apkalna to pirmatskaņoja Elbas Filharmonijā Hamburgā Latvijas Simtgadei veltītā koncertā.

Programmā īpaša vieta veltīta arī pirmatskaņojumiem – Selgas Mences skaņdarbam Laika upe, kas tapis šī gada rudenī, kā arī jaunā skaņraža Henrija Poikāna veltījumam komponistei.

 

Selgas Mences jubilejas koncerts LAIKA UPE notiks 7. decembrī plkst. 19.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā.

Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv.

 

Koncerts top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.