Sveicam mūsu draugus – orķestri “Rīga” – 50. jubilejas gadā un tiekamies koncertos.

Sveicam mūsu draugus – orķestri “Rīga” – 50. jubilejas gadā un tiekamies koncertos.

Orķestrim “Rīga” šogad aprit 50! Svētku koncertu ietvaros arī Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” pievienosies orķestrim uz VEF Kultūras pils skatuves jau 18.martā, koncertā “Četri Amerikas stāsti”.

Turēt roku uz pulsa pūtēju orķestru repertuāram pasaulē un iepazīstināt ar to pašmāju publiku ir viens no svarīgākajiem Orķestra “Rīga” radošās darbības uzdevumiem.

“Ar šo programmu atkal vēlamies palūkoties Amerikas virzienā, jo nozīmīga daļa jaunākās un aktuālākās mūsdienu pūtēju orķestru mūzikas top tieši tur,” stāsta orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns. Četru programmā ietverto ASV mūsdienu komponistu vārdi Orķestrim “Rīga” nav gluži sveši, taču izzināmā šo pasaulslaveno skaņražu daiļradē vēl daudz.

Par orķestra drauga Skota Makalistera meistarību, komponējot savam instrumentam – klarnetei, varēs pārliecināties smagās metāla mūzikas iedvesmotajā rapsodijā klarnetei un pūtēju orķestrim “Melnais suns” (Black Dog). Solista loma skaņdarbā uzticēta latviešu klarnetistei Annai Gāganei.

Stīvens Braients ir viens no mūsdienu amerikāņu jaunās paaudzes ražīgākajiem un eksperimentus mīlošākajiem komponistiem. Šajā reizē Orķestris “Rīga” atskaņos viņa piecdaļu opusu “Svārsts” (Pendulum). Savukārt Dana Vilsona “Koncerts džeza klavierēm un pūtēju orķestrim” uz Latviju atvilinās lietuviešu virtuozo džeza pianistu Dmitriju Golovanovu. Virtuālā kora izveidotāja Ērika Vitekra darbs “Godzilla apēd Lasvegasu!” (Godzilla Eats Las Vegas!) savā kinematogrāfiskajā vērienīgumā skanēs koncerta noslēguma daļā, un kopā ar Orķestri “Rīga” uz skatuves kāps Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”.

Reaģējot uz kara darbību Ukrainā, kopā ar Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” vadību pieņēmām lēmumu neiekļaut koncertā komponista Ērika Vitekra skaņdarbu “Godzilla apēd Lasvegasu!”. Tas sākotnēji bija iecerēts kā efektīgs koncerta noslēguma darbs (ceturtais Amerikas stāsts), kurā instrumentāli spoži un ar krietnu humora devu pasmejamies par iedomātu kino briesmoni, kas ieradies Lasvegasā un pamatīgi izbiedē pilsētas iedzīvotājus. Situācijā, kad Ukrainā plosās pavisam reāls monstrs Krievijas armijas veidolā, šo dzīvesprieka pilno opusu vēlamies nomainīt ar skaņdarbiem, tostarp arī no Ērika Vitekra daiļrades, kas vairāk izsaka tagadējo realitāti un mūsu patiesās sajūtas, atbalstot ukraiņu tautu,” teic diriģents Valdis Butāns.


BIĻETES