Ukraiņu kormūzikas garīgais mantojums Valsts Akadēmiskā kora Latvija un Ukrainas jauno diriģentu skatījumā

Ukraiņu kormūzikas garīgais mantojums Valsts Akadēmiskā kora Latvija un Ukrainas jauno diriģentu skatījumā

Piektdien, 28. aprīlī, plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā izskanēs ukraiņu 20.-21. gadsimta kormūzikas spilgtākās lappuses, ko klausītājiem piedāvās divi spēcīgi ukraiņu kordiriģenti un kora Latvija dziedātāji – Natālija Behma (Наталія Бегма) un Sergijs Zadorožnijs (Сергій Задорожний).

Programmai Ukraiņu kormūzikas mantojums diriģenti izvēlējušies spilgtākos darbus no ukraiņu laikmetīgās kormūzikas. “Sakrālā un tautas mūzika ir divas nozīmīgas ukraiņu koru kultūras daļas.  Šajā programmā tās apvienotas, lai atklātu ukraiņu kora mantojuma daudzpusību”, vēsta Natālija Behma.

Koncerta programma veidota pēc kontrastu principa, izceļot ukraiņu garīgās kultūras vērtības un tradicionālās kultūras kolorītu, kas apvienojumā ar komponistu radošo garu uzplaiksnī visdažādākajās šķautnēs. Līdzās tādu labi atpazīstamu komponistu, kā Miroslava Skorika, Mihailo Šuha un Ļesjas Dičko darbiem koncertā skanēs arī Viktorijas Poļovas, Jevhena Stankoviča, Volodimira Zubitskija un Rubena Tolmačova darbi. Būs arī kāds īpašs 17. gadsimta slāvu polifonās mūzikas paraugs–Kijivas garīgais dziedājums, ko daudzi lietpratēji uzskata par ukraiņu polifonās mūzikas attīstības sākotni.

Natālija Behma dzimusi un studējusi Kijivā un 2019. gadā viņa ieguvusi maģistra grādu kordiriģēšanā. Vairāk nekā sešus gadus dziedājusi Kijivas Akadēmiskajā kamerkorī Khreschatyk, veicot tajā arī kormeistares pienākumus. 2019. gadā Natālija kā kormeistare sākusi darbu Kijivas simfoniskajā korī, bet kopš 2022. gada aprīļa viņa ir Valsts Akadēmiskā kora Latvija dziedātāja un no šī gada arī jauktā kora Juventus vokālā pedagoģe.

Sergijs Zadorožnijs dzimis Viņņicā. 2022. gada pavasarī viņš absolvēja Ukrainas Nacionālo Mūzikas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu kordiriģēšanā. Jau 2017. gadā savā dzimtajā pilsētā Sergijs izveidojis vīru kori Rodos. Jaukto un vīru baznīcas kori viņš dibinājis arī Kijivā, kur abus korus vadījis septiņus gadus – līdz pat kara sākumam. Kopš 2022. gada maija Sergijs ir Valsts Akadēmiskā kora Latvija tenors, kā arī profesora Andra Veismaņa maģistrantūras students Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Šis koncerts būs Sergija diplomeksāmens, absolvējot JVLMA kordiģēšanas nodaļas maģistrantūru.

Biļetes uz koncertu pieejamas Biļešu paradīzes kasēs, kā arī Rīgas Svētā Pētera baznīcā pusstundu pirms koncerta.