5. oktobrī koris “Latvija” kopā ar domubiedriem svinēs Tālivalda Ķeniņa simtgadi

5. oktobrī koris “Latvija” kopā ar domubiedriem svinēs Tālivalda Ķeniņa simtgadi

5. oktobrī plkst. 19.00 Sv. Jāņa baznīcā, Rīgā izskanēs Tālivalda Ķeniņa simtgadei veltīts autorkoncerts. Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, ērģelniece Ilze Reine, diriģents Māris Sirmais un vairāki solisti sagatavojuši slavenā Kanādas latviešu komponista programmas esenci, kas sniegs ieskatu nozīmīgā komponista mantojumā.

Koncertā skanēs mūzika jauktajiem korim a cappella, kā arī divas nozīmīgas kantātes – Korāļu kantāte par Johana Sebastiana Baha tēmām jauktajam korim, soprānam, mežragam, trompetei un ērģelēm, kā arī patriotiskā kantāte “Kurzemes kareivim”, kas rakstīta mecosoprānam, baritonam, jauktajam korim un ērģelēm.

Programmas atskaņojumā piedalīsies Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” mākslinieki, ērģelniece Ilze Reine, solisti – Ilze Grēvele-Skaraine (soprāns), Sniedze Kaņepe (mecosoprāns), Eduards Vācietis (baritons), Jānis Porietis (trompete) un Kārlis Rērihs (mežrags). Pie diriģenta pults kora “Latvija” galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais.

Tālivaldis Ķeniņš bija Kanādas latviešu komponists, kura daiļrade ir bijusi un joprojām ir ļoti nozīmīga gan Latvijas, gan Kanādas kultūrai. Komponists pats reiz minējis: “Mana dzīve orientējusies divās atšķirīgās vidēs. Vienai nāk līdzi dzimtās zemes piederība, neatkarīgās Latvijas lepnuma nozīme un jēga. Otrai – garīgais briedums, kas izveidojies vispasaules garīgā pulsa kultūrā un garā. Abas vienādi svarīgas, un noteikušas manas dzīves nozīmi un tās virzienu. Divas pasaules: abas krāšņas un bagātas.”      

Tālivaldis Ķeniņš Latvijā studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (tolaik, Latvijas Mūzikas konservatorijā) pie Ādolfa Ābeles, Francijā – Rivjērā, Grenobles Šampoljona licejā, kā arī Parīzes konservatorijā, kur satika viņam nozīmīgo pasniedzēju Olivjē Mesiānu. 1951. gadā kopā ar sievu Tālivaldis Ķeniņš pārcēlās uz dzīvi Kanādā, kur nodzīvoja visu savu turpmāko mūžu un tika cildināts par savu aktīvo mūzikas dzīvi Toronto, kā arī citās Kanādas pilsētās.

Viņa daiļrade izpelnījusies tādus apzīmējumus, kā “laikmetīgais romantisms”, “konservatīvais modernisms”, tiek minēts krievu un franču mūzikas iespaids, kā arī akcentēta viņa spēja izmantot tradicionālās formas un meistarīgi lietot kontrapunktu. Viņa mūzika guvusi lielu ievērību, tā atskaņota daudzos festivālos un koncertos gan Latvijā, gan Kanādā, bijuši neskaitāmi pasūtinājuma darbi. Komponists ir Latvijas Republikas Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, JVLMA Goda profesors, Toronto universitātes profesora Emeritus titula īpašnieks. Par mūža ieguldījumu 2005. gadā saņēmis Lielo mūzikas balvu. Mūžībā devies 2008. gada        

Biļetes uz koncertu pieejamas Biļešu paradīzes kasēs visā Latvijā, kā arī internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/events/event/76054