Sākas 23.Starptautiskais Garīgās mūzikas festivāls

Sākas 23.Starptautiskais Garīgās mūzikas festivāls

Valsts Akadēmiskais koris Latvija un tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais aicina klausītājus atzīmēt savos kalendāros vienu no vasaras gaidītākajiem akadēmiskās mūzikas festivāliem. Šogad 23. Starptautiskā Garīgās mūzikas festivāla koncerti izskanēs Rīgā no 18. augusta līdz 5. septembrim.

23. Starptautiskā Garīgās mūzikas festivāla atklāšanas koncertā Eņģeļi un dēmoni starmešu vidū būs viena no spožākajām latviešu mūzikas zvaigznēm pasaulē – Iveta Apkalna. Solokoncertā skanēs D. Šostakoviča, O. Mesiāna un F. Lista ērģeļmūzika. Iveta Apkalna par izvēlēto programmu stāsta: “Koncertā būs darbi, kas vēsta par dēmoni Lēdiju Makbetu no Dmitrija Šostakoviča operas, eņģeļiem, kas uzceļ katedrāli (Olivjē Mesiāna darbā Mūžīgās baznīcas parādīšanās) un Ferenca Lista mūzika, kas spilgti ataino to, kā viņā visu dzīvi iekšēji cīnījušies laicīgie un garīgie spēki.” Atklāšanas koncerts izskanēs 18. augustā plkst. 19.00 Rīgas Domā.

23. augustā Rīgas Domā plkst. 20.00 skanēs atceres koncerts gruzīnu komponista Gijas Kančeli piemiņai. Koncertā tiks atskaņots komponista pēdējais skaņdarbs Tsutisopeli, kā arī vokālinstrumentālais darbs Stiksa (Styx), kas vēsta par ceļu uz mirušo pasauli. Opusa atskaņojumā piedalīsies alta virtuozs Maksims Risanovs (Ukraina – Lielbritānija). Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Riharda Dubras jaundarbs Absolve Domine, kas īpaši veltīts Gijas Kančeli piemiņai. Valsts Akadēmiskais koris Latvija un Māris Sirmais nemainīgi turpinās tradīciju – sadarbību ar Liepājas simfonisko orķestri.

Šogad festivāla mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais aicinājis divus Latvijas mūziķus, ar kuriem gadu gaitā izveidojusies īpaša draudzība un sadarbība, veidot pašiem savu koncerta programmu. 27. augustā Rīgas Domā plkst. 20.00 koncertā Lūgšanu dārzs skanēs P. Vaska, J. Vītola, J. Mediņa, J.S. Baha, P. Kornēliusa, S. Franka un citu komponistu garīgā mūzika ērģelnieces Kristīnes Adamaites un samtainā baritona Rinalda Kandalinceva izpildījumā.

28. augustā festivāla organizatori aicina klausītājus doties uz vienu no mājīgākajām koncertzālēm Vecrīgā. Zirgu ielas koncertzālē notiks džeza un gospeļmūzikas sintēze. Koncertā piedalīsies starptautisks džeza mūziķu sastāvs – Una Stade, Grēta Grantiņa, Evelīna Kalniņa (vokāls), Elīza Apine (ģitāra), Tuomo Uusitalo, klavieres (Somija), Kaisa Maensivu, bass (Somija) un Joe Peri, bungas (ASV).

Viena no galvenajām festivāla tradīcijām ir jaundarbu koncerts. Šogad pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos četri darbi – Alvila Altmaņa Missa Brevis, Renātes Stivriņas Septiņi mirkļi pie krusta, saksofonista Arta Gāgas darbs Top lūgts, kā arī Ulda Marhilēviča Kyrie un Agios o Theos.  

3. septembrī klausītājus ar koncertu priecēs viens no atzītākajiem profesionālajiem koriem Lietuvā – Lietuvas Valsts koris Vilnius. Rīgas Sv. Pētera baznīcā kora galvenā diriģenta Artūras Dambrauskas vadībā skanēs lietuviešu sakrālā un laicīgā mūzika, sniedzot ieskatu Lietuvas mūsdienu mūzikas pasaules skaņu ainavās.

Festivāla noslēguma koncertā Rīgas Domā 5. septembrī izskanēs vērienīgais komponista Johannesa Brāmsa opuss Vācu rekviēms. Atskaņojumā piedalīsies VAK Latvija,  Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, solisti Elīna Šimkus un Rihards Millers. Pie diriģenta pults stāsies orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga.

Festivāla organizatori aicina klausītājus sekot informācijai par programmu mājās lapā www.sgmf.lv , kā arī Valsts Akadēmiskā kora Latvija sociālajās platformās.