25SGMF | Ligeti REKVIĒMS. Andris Poga

Schedule

Date:
Time:

Venue:

Rīgas Sv. Pētera baznīca

Valsts Akadēmiskais koris Latvija

Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris

Diriģents Andris Poga

Soprāns Yeree Suh (Koreja)

Mecosoprāns Virpi Räisänen (Somija)

 

Programmā:

Olivjē Mesiāns simfoniskā meditācija Les Offrandes oubliées

Aleksandrs Cemlinskis 23. psalms

Ģērģs Ligeti Requiem

 

  1. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, soprānu Jerē Su (Yeree Suh) un mecosoprānu Virpi Raisanenu (Virpi Räisänen) diriģenta Andra Pogas vadībā gaidāma izcila 20. gadsimta mūzikas programma ar modernisma ģēnija Ģērģa Ligeti Rekviēmu, reliģiozā mistiķa Olivjē Mesiāna simfonisko meditāciju Les Offrandes oubliées un Aleksandra Cemlinska 23. psalmu.

Ģērģa Ligeti Requiem ir apokaliptisks un satriecošs opuss, kurā līdz galējai robežai komponists izvērsis mikropolifonijas rakstības tehniku. Viņš to dēvējis par sasaldētu ekspresionismu, idejiski salīdzinot ar kristālu veidošanos šķīdumā. Ligeti šo opusu veltījis visiem tiem, kas gājuši bojā 20. gadsimta totalitārajos režīmos. Komponista skaņu raksts dodas no tumšām žēlabām, globāla raudu okeāna pie atdzesētām bailēm, sasalušām asarām un mūžības gaismas. Rekviēma iespaidīgo mūziku savā filmā 2001: Kosmosa odiseja izmantoja režisors Stenlijs Kubriks (Stanley Kubrick). Solistu partijas atskaņos izcilās senās mūzikas, 20. un 21. gadsimta mūzikas izpildītājas Jerī Su un Virpi Raisanena, kuras kopā ar Valsts Akadēmisko  kori  LATVIJA piedalījās šī skaņdarba atskaņojumā iestudējumā Evolution Rūras triennālē 2019. gadā. 

Olivjē Mesiāna unikālā skaņu pasaule apcer debesu dzīvi un pievēršas dabas skaņām. Simfoniskā meditācija Aizmirstie upurējumi (Les Offrandes oubliées) ir viņa jaunības dienu darbs, kurā Mesiāns attēlojis sakrālos simbolus – Krustu, Svēto vakarēdienu un Grēku. Aleksandra Cemlinska mūzika atrodas 20. gadsimta krustcelēs starp vēlīno romantismu un Jauno Vīnes skolu. Viņš bija Arnolda Šēnberga (Arnold Schönberg) skolotājs, kā arī atstājis iespaidu uz Albana Berga (Alban Berg) mūziku. Cemlinska 23. psalms glezno pastorālu un optimistisku ainu, paužot ticību visam labajam, ko Dievs mums apsolījis nākotnei. 

31 augusts, 2022.