Dižkoncerts “Latvijas komponisti Latvijas simtgadei” LMT Straume tiešraidē

Dižkoncerts “Latvijas komponisti Latvijas simtgadei” LMT Straume tiešraidē

Trīs gadu laikā 77 komponisti radīja a cappella oriģinālkompozīcijas, kuras Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā pirmatskaņoja piecos īpašos koncertos Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē (11.12.2015., 8.03.2016., 11.11.2016., 1.03.2017., 15.02.2018.). 4. maija koncertā izskanēs īpaši veidota skaņdarbu izlase, kas veidota, ieklausoties pašdarbības jaukto koru diriģentu, kā arī Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” dziedātāju pieredzes pilnajā vērtējumā. Koncerta programmā iekļautas Valta Pūces, Andra Dzenīša, Jāņa Ķirša, Irīnas Rebhūnas, Reiņa Sējāna, Riharda Zaļupes, Jēkaba Jančevska, Anša Saukas, Ulda Marhilēviča, Raimonda Tigula, Andra Kontauta, Annas Ķirses, Ērika Ešenvalda un Jāņa Aišpura dziesmas jauktajiem koriem.

Dižkoncertā skaņdarbus atskaņos Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”,  Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, Latvijas Radio koris, jauktie kori “Vivere”, “De Coro”, “Sōla”, “Norise”, “Juventus”, “Austrums”, “Muklājs”, “Rīga”, “Sonore”, “Dziesmuvara”, “Vēja balss”, “Intis”, “Laiks”, “Rāte”, “Imera”, Jasmīnas koris, Latvijas Bankas koris un Emīla Dārziņa jauktais koris. Dižkoncerta radošajā komandā –  idejas autors un mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais, režisors Elmārs Seņkovs, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, video projekciju autors Artis Dzērve un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Māris Sirmais par paveikto: “Jaunie skaņdarbi, kas tapuši šīs iniciatīvas rezultātā, veltīti izcilākajiem un labākajiem Latvijas amatieru koriem, kas radīto dziesmu pūru neturēs tikai lokālai lietošanai, bet kompozicionālo un izpildītājkvalitāti nesīs tālu ārpus Latvijas robežām.  Šis projekts tika veidots ar mērķi radīt reālas un paliekošas garīgas vērtības, kas vēl ilgi pēc mūsu valsts simtgades svētkiem dzīvos gan Latvijas, gan pasaules koru literatūrā. Mēs varam būt lepni par to, ka salīdzinoši nelielai nācijai ir tik daudz autoru, kas ir gatavi un spējīgi radīt augstvērtīgu mūziku. Varam arī lepoties ar to, ka ir tik daudz izcilu koru, kas šo mūziku spēj augstvērtīgi atskaņot. ”

Projekts ir iekļauts Latvijas simtgades kultūras programmā un to atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Koncerta tiešraide būs redzama šeit: http://straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/latvijas-komponisti-latvijas-simtgadei/1022658