ACTION PASSION ILLUSION

ACTION PASSION ILLUSION

Erki-Svens Tīrs Zeitraum (orķestrim)
Žans Sibēliuss The Wood Nymph, op.15
Erki-Svens Tīrs Action Passion Illusion(stīgu orķestrim)
Sergejs Rahmaņinovs Три русские песни, op.41 (korim un orķestrim)*

Valsts Akadēmiskais koris Latvija
Ziemeļvalstu simfoniskais orķestris u.c.
Diriģente Anu Tali

(P)&(C) Warner Classics 2005

Ziemeļvalstu simfoniskā orķestra diriģente un mākslinieciskā vadītāja Anu Tali pieder jaunajai paaudzei, ko raksturo atvērtība svaigām idejām. Ziemeļvalstu simfonisko orķestri Anu Tali un viņas dvīņu māsa Kadri Tali dibināja kā igauņu un somu simfonisko orķestri, lai attīstītu abu valstu kultūras sadarbību un piesaistītu šim kolektīvam mūziķus no visas pasaules.

Kompaktdiskā ierakstīti mūsdienu igauņu mūzikas neapstrīdamā līdera un starptautiski ievērojamā komponista Erki-Svena Tīra divi skaņdarbi. Viņa daiļradi raksturo izteikta atvērtība dažādam muzikālajam materiālam: tajā saklausāmi elementi no modernisma – atonalitāte, klasteri, poliritmija, skaņu lauki – kā arī tradicionālāki paņēmieni – trijskaņu harmonijas, diatonija, modalitāte. Tas viss radīts uz (sākotnēji) minimālistiska fona, ko agrākās igauņu komponistu paaudzes attīstījušas no tradicionālās igauņu rūnu dziesmas Regilaul. Šo būtiski atšķirīgo mūzikas pasauļu savienošana bija Tīra agrīnās daiļrades, kad tika radīti arī Zeitraum un Action Passion Illusion, centrālais elements.

Žana Sibēliusa melodrāmā The Wood Nymph izmantots zviedru dzejnieka Viktora Ridberga teksts. Šis skaņdarbs bija viens no daudzajiem rečitatīvam un orķestrim domātajiem darbiem, ko Sibēliuss radīja 1880-os un 1890-os gados.

Sergejs Rahmaņinovs darbu Три русские песни, sarakstīja pēc aizbraukšanas no Padomju Savienības, un ideja par to komponistu nodarbināja vairāku gadu garumā. Darbs tika pabeigts un noinstrumentēts 1926. gada otrajā pusē. Skaņdarbs veltīts Leopoldam Stokovskim, kurš ar Filadelfijas Orķestri to pirmatskaņoja 1927. gada martā.