21. STARPTAUTISKAIS GARĪGĀS MŪZIKAS FESTIVĀLS / FESTIVĀLA NOSLĒGUMA KONCERTS. LEONARDAM BERNSTEINAM 100

Schedule

Date:
Time:

Koncerta vieta: Rīgas Doms

Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

Sandis Šteinbergs, vijole

Stīvens Sunho Čojs, kontrtenors (Šveice)

Diriģents Māris Sirmais

PROGAMMĀ:

Leonards Bernsteins “Čičesteras psalmi”, “Missa Brevis”, Serenāde vijolei, stīgu orķestrim, arfai un perkusijām

 

Festivāla noslēguma koncerts izskanēs 8. septembrī Rīgas Domā, kad koris “Latvija” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri godinās šī gada jubilāru, vienu no 20. gadsimta mūzikas milžiem – ģeniālo un vitālo komponistu Leonardu Bernsteinu. Noslēguma programmā tiks atskaņots iespaidīgais vokālsimfoniskais skaņdarbs “Čičesteras psalmi”, kā arī viena no komponista pēdējām kompozīcijām “Misa Brevis” un elegantā “Serenāde” vijolei, orķestrim un iespaidīgam sitaminstrumentu sastāvam. Vijolkoncerta solo uzticēts Sandim Šteinbergam, pie diriģenta pults festivāla mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais.

Čičisteras psalmi ir apburošs Psalmu grāmatas īstenojums – kontrastiem bagāts, dzirksteļojošu ritmu, valdzinošu melodiju un spožu krāsu pilns darbs, kurā Bersteina rokraksta daudzpusīgums savijies dzīves apliecinošā pilnībā.

Missa brevis ir viena no pēdējām Bersteina kompozīcijām. Viduslaiku un renesanses zīmes, orientālas intonācijas šajā darbā iet roku rokā ar 20. gadsimta vēsmām, mūzikas auduma kustīgumā it kā spoguļojas paša Bernsteina hameleona gars.

Elegantā Serenāde vijolei, orķestrim un iespaidīgam sitaminstrumentu sastāvam ir piecdaļīgs vijoļkoncerts, kuru Bernsteins komponējis pēc Platona dialoga ’’Simpozijs’’, par pamatu ņemot tā laika dižāko grieķu prātu domas par mīlestības īsteno dabu.

Garīgās mūzikas festivāla aizsākumi meklējami 1998. gadā, kad Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” pirmo reizi organizēja festivālu, kura mērķis bija Rīgas kultūras dzīves bagātināšana un sabiedrības garīgā līmeņa atjaunošana. Garīgās mūzikas festivāls ieviesa žanrisku dažādību festivālu kustībā Latvijā, galveno uzmanību pievēršot vokāli instrumentālu darbu atskaņošanai un a cappella muzicēšanai.

8. septembris, 2018