“Marijas Magdalēnas evanģēlijs” saņems Baltijas Asamblejas balvu

Valsts Akadēmiskā kora Latvija pasūtītā un pirmatskaņotā oratorija “Marijas Magdalēnas evanģēlijs” saņems Baltijas Asamblejas balvu. Balvas pasniegšanas ceremonija notiks 28. novembrī.

14. Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla un Rīgas Svētku ietvaros, 2011. gada 19. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā notika igauņu komponista Pētera Vehi oratorijas „Marijas Magdalēnas evaņģēlijs” pirmatskaņojums. Skaņdarbs tapa pēc Valsts Akadēmiskā kora Latvija un Igaunijas Kultūras ministrijas pasūtījuma.
2012. gadā šis opuss tika ierakstīts un izdots kompaktdiskā. Šogad šīs oratorijas autoram Pēteram Vehi piešķirta Baltijas Asamblejas balva.
Koncertā un ierakstā piedalījās Valsts Akadēmiskais koris Latvija, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Rīgas Doma zēnu koris, solisti no Igaunijas un Latvijas (Juris Jēkabsons, Eduards Fiskovičs, Uģis Meņģelis), diriģents Risto Josts. Marijas Magdalēnas lomu iedziedājusi pasaulslavenā uzbeku dziedātāja, Pītera Gebriēla skatuves partnere Sevara Nazarkhana.
„Marijas Magdalēnas evanģēlijs” ir viens no noslēpumainākajiem Jaunās Derības evaņģēlijiem. Atšķirībā no citām pasijām, šis skaņdarbs nevēsta par Kristus ciešanām, bet pievēršas Jēzus pārdomu atspoguļošanai. Darbs ir koptu valodā, kuru runāja Ēģiptē līdz 16. gadsimtam.
Komponists Pēters Vehi ir viens no savdabīgākajiem un interesantākajiem Igaunijas skaņražiem. Gan dzīvē, gan mūzikā pievērsies austrumu kultūru izpētei, budismam; komponistam pieder plaša austrumu tradicionālo mūzikas instrumentu kolekcija. Daudzi no šiem instrumentiem tiek izmantoti viņa darbu atskaņojumos.
Baltijas Asamblejas balva ir dibināta 1994. gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. Tas ir augstākais apbalvojums mākslā, literatūrā un zinātnē, kuru piešķir Baltijas valstīs.