Ērika Ešenvalda simfonijas ZIEMEĻU GAISMA pirmizrāde Kurzemē

VIDEO

12.augustā plkst.19 koncertzālē Lielais dzintars festivāls Liepājas vasara saviem klausītājiem piedāvā Ērika Ešenvalda multimediālās simfonijas Ziemeļu gaisma pirmizrādi Kurzemē. Atskaņojumā piedalīsies Liepājas Simfoniskais orķestris un Valsts Akadēmiskais koris Latvija diriģenta Māra Sirmā vadībā, kā arī pats komponists.

„Šis neapšaubāmi būs viens no lielākajiem festivāla Liepājas vasara notikumiem. Vēl gada sākumā Ziemeļu gaisma ieguva Latvijas Lielo mūzikas balvu 2015 nominācijā Gada uzvedums, un tagad to varēs izbaudīt arī mūsu festivālā uz koncertzāles Lielais dzintars lielās skatuves,” priekā dalās festivāla mākslinieciskais vadītājs, diriģents Atvars Lakstīgala.

Skatītājiem tiks uzburts stāsts par ziemeļu tautās leģendām apvīto polārblāzmu, ko paspilgtinās ekspedīciju laikā dokumentētie video un dabas skaņu materiāli. Par skaņdarba tapšanu stāstīs pats autors – no Priekules nākušais, pasaulē atzītais komponists Ēriks Ešenvalds.

Ziemeļblāzma (Aurora Borealis) jau izsenis apdziedāta teikās un leģendās. Ziemeļu tautas to dēvē par lapsas astes sagrieztām sniega vērpetēm, debesu vārtiem aizgājušajiem, par karavīru nenogurstošajām cīņām un pat par bumbas spēlēšanu debesīs, kur bumbas vietā izmantots valzirga galvaskauss. Šis unikālais tautu mantojums iedvesmojis komponistu doties ekspedīcijās uz Skandināviju, Islandi, Grenlandi un Aļasku, lai kopā ar ceļabiedriem – režisoru Renāru Vimbu un operatoru Daini Juragu – dokumentētu senos stāstus un dabas naksnīgās balsis.

Ekspedīcijās gūtais iemūžināts simfonijā. Līdzās orķestrim un korim tās muzikālo vēstījumu papildinās videoprojekcijas ar ziemeļu tautu teicējiem. Sadarbībā ar norvēģu fotogrāfu Hjetilu Skogli (Kjetil Skogli), kurš sevi dēvē par ziemeļblāzmas pēddzini, tapušas polārblāzmas projekcijas, kas atskaņojumā saplūdīs ar mūziku un dabas skaņām, ļaujot izbaudīt autentiskus un plašākai sabiedrībai zudušus nostāstus par ziemeļblāzmu – lielāko no Zemes atmosfēras optiskajiem fenomeniem.